Araştırmalar

Günümüzdeki tüm teknolojik gelişmeler insanoğlunun son 100 yılına dayanmaktadır. Birçok görüntüleme ve analiz yöntemlerinin hayatımıza girmesi ile artık makrodan mikro düzeye inebildik. Bu da gün geçmiyor ki yeni buluşlara kapı aralamasın. Burada uzun yıllardır araştırma yaptığım elektromanyetik radyasyon ve etkilerini paylaşmak istiyorum. 

Günümüzde herkes elektrikli ev aletleri, cep telefonu, kablosuz internet kullanıyor ve bunlar hayatımızın merkezine yerleşmiş durumda. Kullanım konusuna itirazım yok ama nasıl güvenli kullanabiliriz sormamız gereken soru bu bence. SAR (Bağıl Soğurulma Hızı) değerini duymuş muydunuz?

İnsan vücudu soğurulma karakteristiği dikkate alındığında, EM frekans bandı üç alt bölgeye ayrılabilir.

1. 30 MHz’den daha küçük alt rezonans bölgesinde insan gövdesi için yüzey soğurma belirgindir, fakat boyun ve bacaklarda enerji soğurulması hızla artar.

2. Tüm vücut için 30–300 MHz rezonans bölgesinde ve hatta vücudun bir kısmının rezonansı için daha yüksek frekanslarda, özellikle kafa için, çok dikkatli olunmalıdır.

3. 400 MHz’den 3 GHz’e kadar olan aralıkta ısı etkisi mevcuttur. Bu bölgede özellikle 100 W/m2’lik güç yoğunluğunda bölgesel enerji soğurulması beklenebilir. Frekans arttıkça soğurulan enerji azalır ve ısıtma etkisi artar, örneğin 915 MHz’de çalışırken birkaç kaç santimetre ve 2.45 GHz’de ise birkaç milimetre olmaktadır.

1420cookie-checkAraştırmalar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x