Mor ve Minnak-6

Mor ve Minnak-6

Paçalarımdan akıyor yardım edin

Almanya’daki sağlık uzmanları kurutulmuş olgun yaban mersini meyvelerini akut ishalin tedavisi için önermektedir. Yaban mersini,   ishal, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için de kullanılır.  Anti-inflamatuar ve büzücü özellikleri, dokuları sıkılaştırmaya ve ishal semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Besin lifleri sayesinde sindirimi düzenlediğinden kabızlık gibi sorunların da üstesinden gelmenizi sağlıyor.

Su içsem yarıyor

Besin lifi açısından zengin olmasından dolayı diyettekilerden de desteğini esirgemeyen yaban mersini, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak zayıflamanızda önemli  bir rol oynayabiliyor.

Kalorisi çok düşük.

100 gram yaban mersininde yaklaşık 57 kalori bulunuyor. Bu sebeple diyet listeleri için vazgeçilmez bir ara öğün.

Hızlı kilo kontrolü sağlamak açısından en önemli yardımcılardan biridir.

Yaban mersini içeriği lifler bakımından zengin olduğu için hem sindirim sistemini iyi çalıştırarak hem de kişiyi daha uzun süre tok tutarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Ayrıca glisemik indeksi, karbonhidrat oranı ve kalorisi de düşük olduğu için diyet yapanlar gönül rahatlığıyla yaban mersini tüketebilirler. Çeşitli hayvan deneylerinde kilo kaybını sağladığı doğrulanmıştır.

Ancak diyet programı ve fiziksel aktivitenin önemi yadsınamaz.

Uzm. Dr. Selçuk YAŞAR

13940cookie-checkMor ve Minnak-6

0 0 votes
Article Rating

Yazar hakkında

Uzm. Dr. Selçuk YAŞAR contributor

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x