Yaşam Molekülü; Nitrik Oksit=NO

Yaşam Molekülü; Nitrik Oksit=NO

Nitrik Oksit (NO); bir çok dokuda çeşitli fizyolojik ve hücresel süreçleri düzenleyen oldukça önemli bir yaşam molekülüdür. En temel özelliği damarlarımızı gevşetmesi, kanser hücrelerine karşı savunmada rol alması ve de beyinde bir haberci molekül olarak rol almasıdır. Bu üç özelliği organizma için birbirinden değerlidir ve bu yüzden yaşam molekülü olarak tanımlamak çok yerinde olur. Ayrıca yokluğunda yaşamın 5 sn gibi kısa bir sürede sonlanacağını bilmek bu moleküle olan hayranlığımı arttırıyor. Bu kadar iyi bir şey de biz o zaman mahrum kalmayalım dediğinizi duyar gibiyim. Doğuştan itibaren damarlarda, kan hücrelerinde ve beyinde üretiliyor ama ne yazık ki yaşla birlikte azalıyor.

Pre-NO-1
NO öncesi
Post-NO
NO sonrası
Noni Nedir? Doğal şekilde yetişen tropikal bir meyve olan noni ya da hint dutu ((morinda citrifolia))  asırlardır koruyucu ve iyileştirici bir bitkisel tedavi geleneği olarak kullanılmaktadır. Noninin bu etkisi içeriğindeki vitamin, mineral ve enzimlerden kaynaklanmaktadır. Sadece Pasifik adalarında yetişen bu eşsiz meyve, yerli halk tarafından vücut fonksiyonlarını düzene sokmak için çoğunlukla içecek olarak tüketiliyor. Polinezya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde 2 bin yıldan fazla zamandır kullanılan bu bitki, halk arasında “eskilerin aspirini” olarak biliniyor. Peki NO ile ilişkisi nedir? Yaşla birlike vücudumuzda azalan yaşam molekülünün üretilmesini sağlıyor.
Noni kullanımı
6940cookie-checkYaşam Molekülü; Nitrik Oksit=NO

0 0 votes
Article Rating

Yazar hakkında

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN administrator

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Ana Bilim Dalı ISPARTA.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x