Noni Meyvesi; Hint Dutu

Noni Meyvesi; Hint Dutu

Noni meyvesi (Hint Dutu) ile ilgili olarak 11 Nisan 2018’de yayımlanan metaanaliz sonucuna göre;  Noni meyve suyu Amerika Birleşik Devletleri’nde 106 milyon litreden fazla satılıyor.

Avrupa Birliğinde’ de 1997’de onay alan Noni meye suyu, Çin’de de bağışıklığı arttıran güvenli fonksiyonel gıda olarak onaylandı.

Literatürde yayınlanmış potansiyel sağlıkyararları ise; antioksidan; sigara içenlerde serbest oksijen radikallerini %47azalttığı saptanmıştır. Sigara içenlerde aromatik DNA üretimini %57 azaltarak kanserolma riskini azaltır. 132 gönüllüde yapılan randomize plasebo çift körçalışmada noni meyve suyu ağır sigara içenlerde hs-CRP ve homosistein düzeyindeönemli azalma, HDL de önemli artış sağladı. Kolesterol, LDL ve trigliseritlerdeazalma sağladı.

Noni meyve suyu eklemler üzerine anti-nosiseptif (ağrı kesici) ve anti-enflamatuar etkili; Ağrı şiddeti ve süresini azalttığı gösterilmiştir. Atletlerde dayanıklılığı arttırmış; serbest radikal üretimi ve enflamasyonu baskıladığı kanıtlanmıştır.

Kişisel deneyimlerde, dudakta uçukçıktığında, gözde konjiktivit olduğunda ve ağız içi ülserlere çok iyi geliyor.

Japonya’da 2790 Noni içen ile 1123 içmeyenin cildi cilt otofloresans ile karşılaştırılmış; Noni içenlerin cildi 3.52 yıl daha genç bulunmuş. Noni meyve suyunun, kilo verme için diyet yapanlarda kas kitle kaybını önlediği gösterilmiştir. Osteoporosis, iletim tipi işitme kaybı, hipertansiyon ve gingivit üzerine olumlu etkileri rapor edilmiş.

Faz 1 noni ekstraktı çalışmaları çok önemli toksisite yapmıyor.

Noni ekstraktı fiziksel fonksiyonlar, ağrı ve yorgunluğu doz bağımlı olarak gideriyor. Ekstraktı gastrokinetik aktiviteyi arttırarak reflü, gaz gibi şikayetleri gideriyor. Noni meyve suyu ve Noni ekstraktı akneye iyi geliyor.

Hem topikal hem oral yoldan Noni meyvesi ekstraktı ve meyve suyunun insanlarda ciltte anti-inflamatuar, anti-akne, ve anti-aging etkileri gösterilmiştir.

Dünyaca ünlü Dr. Mehmet ÖZ tarafından Noni Meyvesi ve Faydalarını anlattığı videoyu buradan izleyebilirsiniz.

10070cookie-checkNoni Meyvesi; Hint Dutu

0 0 votes
Article Rating

Yazar hakkında

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN administrator

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Ana Bilim Dalı ISPARTA.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x