Kategori arşivi Detoks

Alternatif Detoks Yöntemi; Tıbbi Sülük

Diğer bir alternatif detoks yöntemi Tıbbi Sülük’tür.  Kan aldırma yöntemleri bilhassa hacamat yöntemi zaten eskilerden beri var idi. Hacamatın tedavide kuvvetli bir sünnet olarak yaygınlaşması Sülük tedavisine verilmiş olan değeri azaltmış olabilir. Sülüğe yalnız bir yüzeysel etki atıf edilmiştir. Genelde yaygın olan sülüğün bilhassa cilt hastalıklarında kullanılmasıdır. Salerno Tıp Okulunun Hocalarından Afrikalı Konstantinus – 11. YY’da Hipokrat, Galenus ve Ali bin el-Abbas’ın eserlerini çevirmiş asıl eğitiminin büyük kısmını İslam beldelerinde almıştır.  Sülük tedavisinin burada yoğun olarak uygulandığını biliyoruz. Buradan yayılan ilim Avrupa’nın çeşitli beldelerinde kabul görmüştür. Sülük terapisinin pratik uygulamaları üzerinde birleşik bir tutum bulunmamaktadır. Sülük tedavisi genelde baş kısmında ve hemoroid’lere takılırdı. Sülük Terapisi Osmanlıda da devam etmiştir. Halbuki şimdi, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tıp araştırmacılarının, sülüklerle yeniden araştırma yapmaya başladıklarını hayretle görüyoruz. Belirli şartlar altında bu hayvan, faydalı bir tedavi vasıtası kabul edilmektedir. Günümüzde alternatif tıp yöntemleri arasında yerini almakla birlikte ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından bir yönetmelik çıkarılarak hangi şartlar altında nerede ve nasıl yapılacağına dair belirli düzenlemeler yapılmıştır.

Alternatif Detoks Yöntemi; Hacamat

Hacamat; iki omuz arasından, sırttan, başın arka tarafından, çene altından, baştaki secde noktasından, dizlerden veyahut vücudun herhangi bir yerinden tedavi maksadıyla bardak, şişe veya boynuzla kan aldırma. Peygamberimiz (ASM)’in sağlıkla ilgili tavsiyelerinden ve bizzat tatbik ettiği sünnetlerindendir.

Hacamat, sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade mikrodolaşımdaki sorunları gidermek için kullanılan ve uygulanan bölgedeki kapiller kanı vücudun dışına alarak toksinlerin uzaklaştırılması esasına dayanan genel bir tedavi usûlüdür. Hz. Peygamber (ASM) hacamatın, hem hastalıklardan korunma hem de tedavi amaçlı uygulandığını, bizzat kendisinin de hacamat yaptırdığını buyuruyor ve hacamatı tavsiye ediyor. İbn Abbas, Resulullah’ın Miraç gecesinde, meleklerden oluşan bir cemaate her uğrayışında,  meleklerin kendisine, “Hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!” dediklerini nakleder. (Tirmizi, Tıb, 12; İbn Mâce, Tıb, 20; Ahmed b. Hanbel, I, 354). Peygamber efendimiz (ASM) tarafından üzerinde çok durulan ve ümmetine tavsiye ettiği bir detoks yöntemidir.

Vücudun çok farklı bölgelerinden kişinin şikayetlerine göre ya da detoks yapılması amacıyla uygulanabilir. Bu bölgeleri Hekimlerin Piri İbn-i Sina’dan öğrendiğimize göre:

  • Boynun arkası:  Bu bölgeden hacamat yapmanın faydası, ‘medyan cubital venden’ kan almayla aynıdır. Göz ve alnın ağrılar,  göz enfeksiyonları, çeşitli boğaz hastalıklarında ve ağızda kötü koku olduğunda yararlıdır.
  • Alın:  Birçoklarına göre , bu yer idrak ve hafızanın bozulma tehlikesinden uzak olmalıdır.
  • Omuz başları arasında:  Bu alanda hacamat yapmanın yararı, basilik venden kan alma gibidir. Boyun ve omuzdaki ağrıları giderir.
  • Boyun tarafı: Boyun tarafından hacamat yapmanın yararı sefalık venden kan alma gibidir. O, baş titremelerini, yüz, dişler, kulak, burun ve boğazın çeşitli hastalıklarında yararlıdır.
  • Ense üzerinde hacamat: Bu yerden hacamat yapmak hafızanın bozulmasına sebep olur.
  • Omuz başlarından hacamat yapmak: Kan tükürmenin ve kanamalı bronşitin tedavisinde faydalıdır.
  • Baldırlar Üzerinden hacamat: Kanı temizleyerek ve menstrüasyonu artırır. İişman, kanları yoğun kadınlarda, bacaklar üzerinden hacamat yapmak, safen venden kan almaktan daha yararlıdır. Başın tepesinin veya occipital kemik üzerinden yapılan hacamatın, zihinsel rahatsızlıklar ve baş dönmesine iyi geldiği tahmin edilir. Bazılarına göre bu hacamat bunamayı geciktirir.
  • Çene altından hacamat: Yüz, dişler ve gırtlak hastalıklarında yararlıdır. O, başı ve alt ve üst çeneleri temizler.
  • Kalçalardan hacamat: Kalça apselerinde, gutta, basurda, fil hastalığında ve uterus ve mesane gazlarında ve sırt kaşıntısında faydalıdır. Kalçalara uygulanan hacamat, testis iltihaplarında ve kalça ve bacaklardaki çıbanlarda faydalı olur.
  • Dizlerde hacamat:  Dizlerin arka tarafından kan alma kalçaların iltihablı durumlarında yararlı olur. Birlikte hacamat yapma, amenorrehoea , siyatik ve gutta yararlı olur. (Kaynak: El-Kanun Fi’t-Tıb)

 

Detoks

Sağlıklı yaşam için seçimleriniz sizi istediğiniz yere ulaştıracaktır. Burada önemli olan sizsiniz ve güç sizde. Bunun için öncelikle toksinlerden kurtulmamız gerekiyor. Detoks ihtiyacı çağımızın ihtiyacı haline geldi. Günlük koşuşturmacada o kadar toksik etkene maruz kalıyoruz ki bunlardan kurtulmanın farklı yolları var. Ama bu konuda lütfen profesyonel destek alın. Kulaktan dolma bilgilerle iç dengenizi bozmayın. Bununla ilgili sağlıklı yaşam rehberlerine göz atabilirsiniz.