Kategori arşivi Diyet

Yeni Bir Yöntem; Göreceli Yağ Kitle İndeksi

Yeni Bir Yöntem; Göreceli Yağ Kitle İndeksi

Yeni geliştirilen “göreceli yağ kitleindeksi”, bel çevrenizin boyunuza oranını kullanıyor. Yapılan araştırmada, bu yöntemin vücut kitle indeksine göre daha iyi sonuçlar verdiğini gösteriyor. 

Body mass index (BMI) veya vücut kitle indeksi (VKİ), Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen bir kişinin kilolu olup olmadığını anlamak için kullanılan en yaygın ve basit uygulanabilen bir yöntemdir. Fakat bilim insanları yeni ve geliştirilmiş bir alternatif bulduklarını düşünüyor; 

Relative Fat Mass index (RFM), yani göreceli yağ kitlesi indeksi. 

RFM’yi tasarlayan araştırmacılar, BMI yönteminden daha doğru sonuçlar verdiğini söylüyor. Üstelik ölçmek için sadece bir mezura yeterli. Yani BMI’deki gibi tartıya çıkmak gerekmiyor.  BMI seviyenizi görmek için yapmanız gereken, kilonuzu metre cinsinden boyunuzun karesine bölmek. BMI Kilo/(Boy (metre))2    olarak hesaplanırken, RFM’de bel çevrenizin boyunuza oranı kullanılıyor.

Araştırmacılar, bu yöntemle vücut yağ oranının sağlıklı bir seviyede olup olmadığını belirlemenin daha kolay ve daha güvenilir olduğunu belirtiyor.

VKİ’de sınıflama 18.5 ve 25 arasındaki BMI değerleri sağlıklı kabul ediliyor.

26-30 arası kilolu,

31-35 arası I. derece Obez,

36-40 arası II. derece Obez,

40 ve üzeri ise Morbit Obez olarak sınıflandırılıyor.

VKİ’de Cinsiyet farkları dikkate alınmıyor, kas kitlesini her zaman doğru göstermiyor, çocuklarda ve yaşlılarda sonuçlar değişken olabiliyor. Buna rağmen, farklı toplumlarda obezite gibi sorunları takip etmek için veya bireylerde kiloya bağlı oluşabilecek sağlık sorunlarını öngörmek için yeterli, pratik bir yöntem.

RFM sisteminde hesaplama şöyle yapılıyor: Erkeklerde: 64 – (20 x boy/bel çevresi) = RFM Kadınlarda: 76 – (20 x boy/bel çevresi) = RFM

Yeni sistemin, kilo kaynaklı sağlık sorunları olan kişilere, vücut yağ oranlarını daha kolay takip etmelerini sağlayacağı ortadadır.

Vücut yağ oranları tüm vücut analizi denilen bir sistemle (TANİTA veye BİA) ile ölçülmektedir.

Yağ oranının bu şekilde bir mezür yardımı ile en azından fikir verici olarak tanımlanması oldukça yararlı olacaktır.

RFM’nin düşünüldüğü kadar doğru sonuçlar verdiğinden emin olmak için daha geniş çaplı araştırmalar gereklidir. Belki bu sayede VKİ yerine alternatif pratik bir yöntem kullanıma girmiş olacaktır.

 

 

Diyet

Sağlıklı bir yaşam için diyet önemlidir. Burada kastedilen tabiyki kilo verme değildir. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme sloganımızı her zaman tekrarlıyoruz. Sağlıklı bir diyet önerileri için iletişimden bilgilerinizi bırakabilirsiniz.