Kategori arşivi Nitrik Oksit (NO)

ileDoç. Dr. Mustafa SAYGIN

Noni Meyvesi; Hint Dutu

Noni meyvesi (Hint Dutu) ile ilgili olarak 11 Nisan 2018’de yayımlanan metaanaliz sonucuna göre;  Noni meyve suyu Amerika Birleşik Devletleri’nde 106 milyon litreden fazla satılıyor.

Avrupa Birliğinde’ de 1997’de onay alan Noni meye suyu, Çin’de de bağışıklığı arttıran güvenli fonksiyonel gıda olarak onaylandı.

Literatürde yayınlanmış potansiyel sağlıkyararları ise; antioksidan; sigara içenlerde serbest oksijen radikallerini %47azalttığı saptanmıştır. Sigara içenlerde aromatik DNA üretimini %57 azaltarak kanserolma riskini azaltır. 132 gönüllüde yapılan randomize plasebo çift körçalışmada noni meyve suyu ağır sigara içenlerde hs-CRP ve homosistein düzeyindeönemli azalma, HDL de önemli artış sağladı. Kolesterol, LDL ve trigliseritlerdeazalma sağladı.

Noni meyve suyu eklemler üzerine anti-nosiseptif (ağrı kesici) ve anti-enflamatuar etkili; Ağrı şiddeti ve süresini azalttığı gösterilmiştir. Atletlerde dayanıklılığı arttırmış; serbest radikal üretimi ve enflamasyonu baskıladığı kanıtlanmıştır.

Kişisel deneyimlerde, dudakta uçukçıktığında, gözde konjiktivit olduğunda ve ağız içi ülserlere çok iyi geliyor.

Japonya’da 2790 Noni içen ile 1123 içmeyenin cildi cilt otofloresans ile karşılaştırılmış; Noni içenlerin cildi 3.52 yıl daha genç bulunmuş. Noni meyve suyunun, kilo verme için diyet yapanlarda kas kitle kaybını önlediği gösterilmiştir. Osteoporosis, iletim tipi işitme kaybı, hipertansiyon ve gingivit üzerine olumlu etkileri rapor edilmiş.

Faz 1 noni ekstraktı çalışmaları çok önemli toksisite yapmıyor.

Noni ekstraktı fiziksel fonksiyonlar, ağrı ve yorgunluğu doz bağımlı olarak gideriyor. Ekstraktı gastrokinetik aktiviteyi arttırarak reflü, gaz gibi şikayetleri gideriyor. Noni meyve suyu ve Noni ekstraktı akneye iyi geliyor.

Hem topikal hem oral yoldan Noni meyvesi ekstraktı ve meyve suyunun insanlarda ciltte anti-inflamatuar, anti-akne, ve anti-aging etkileri gösterilmiştir.

Dünyaca ünlü Dr. Mehmet ÖZ tarafından Noni Meyvesi ve Faydalarını anlattığı videoyu buradan izleyebilirsiniz.

ileDoç. Dr. Mustafa SAYGIN

Yaşam Molekülü; Nitrik Oksit=NO

Nitrik Oksit (NO); bir çok dokuda çeşitli fizyolojik ve hücresel süreçleri düzenleyen oldukça önemli bir yaşam molekülüdür. En temel özelliği damarlarımızı gevşetmesi, kanser hücrelerine karşı savunmada rol alması ve de beyinde bir haberci molekül olarak rol almasıdır. Bu üç özelliği organizma için birbirinden değerlidir ve bu yüzden yaşam molekülü olarak tanımlamak çok yerinde olur. Ayrıca yokluğunda yaşamın 5 sn gibi kısa bir sürede sonlanacağını bilmek bu moleküle olan hayranlığımı arttırıyor. Bu kadar iyi bir şey de biz o zaman mahrum kalmayalım dediğinizi duyar gibiyim. Doğuştan itibaren damarlarda, kan hücrelerinde ve beyinde üretiliyor ama ne yazık ki yaşla birlikte azalıyor.

Pre-NO-1
NO öncesi
Post-NO
NO sonrası
Noni Nedir? Doğal şekilde yetişen tropikal bir meyve olan noni ya da hint dutu ((morinda citrifolia))  asırlardır koruyucu ve iyileştirici bir bitkisel tedavi geleneği olarak kullanılmaktadır. Noninin bu etkisi içeriğindeki vitamin, mineral ve enzimlerden kaynaklanmaktadır. Sadece Pasifik adalarında yetişen bu eşsiz meyve, yerli halk tarafından vücut fonksiyonlarını düzene sokmak için çoğunlukla içecek olarak tüketiliyor. Polinezya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde 2 bin yıldan fazla zamandır kullanılan bu bitki, halk arasında “eskilerin aspirini” olarak biliniyor. Peki NO ile ilişkisi nedir? Yaşla birlike vücudumuzda azalan yaşam molekülünün üretilmesini sağlıyor.
Noni kullanımı