Çağımızın gerçeği; Elektromanyetik Radyasyon

Çağımızın gerçeği; Elektromanyetik Radyasyon

Günümüzdeki tüm teknolojik gelişmeler insanoğlunun son 100 yılına dayanmaktadır. Birçok görüntüleme ve analiz yöntemlerinin hayatımıza girmesi ile artık makrodan mikro düzeye inebildik. Bu da gün geçmiyor ki yeni buluşlara kapı aralamasın. Burada uzun yıllardır araştırma yaptığım elektromanyetik radyasyon ve etkilerini paylaşmak istiyorum. Çünkü yapılan araştırmalar insan sağılığı üzerindeki etkilerinin hiçte iyi olmadığı yönünde.

Günümüzde herkes elektrikli ev aletleri, cep telefonu, kablosuz internet kullanıyor ve bunlar hayatımızın merkezine yerleşmiş durumda. Kullanım konusuna itirazım yok ama nasıl güvenli kullanabiliriz sormamız gereken soru bu bence. SAR (Bağıl Soğurulma Hızı) değerini duymuş muydunuz? İnsan vücudu soğurulma karakteristiği dikkate alındığında, EM frekans bandı üç alt bölgeye ayrılabilir. 1. 30 MHz’den daha küçük alt rezonans bölgesinde insan gövdesi için yüzey soğurma belirgindir, fakat boyun ve bacaklarda enerji soğurulması hızla artar. 2. Tüm vücut için 30–300 MHz rezonans bölgesinde ve hatta vücudun bir kısmının rezonansı için daha yüksek frekanslarda, özellikle kafa için, çok dikkatli olunmalıdır. 3. 400 MHz’den 3 GHz’e kadar olan aralıkta ısı etkisi mevcuttur. Bu bölgede özellikle 100 W/m2’lik güç yoğunluğunda bölgesel enerji soğurulması beklenebilir. Frekans arttıkça soğurulan enerji azalır ve ısıtma etkisi artar, örneğin 915 MHz’de çalışırken birkaç kaç santimetre ve 2.45 GHz’de ise birkaç milimetre olmaktadır. Burada asıl olan etki genellikle oksidatif stres ve ısı artışı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da maruz kalınan süre ve uzaklığa bağlı olarak ta değişmektedir. Bunun için yapılabilecek bazı önlemleri hayatımıza sokabiliriz.
  1. Cep telefonlarını kullanmadığınız zamanlarda üzerinizde taşımak yerine sesini duyabileceğiniz bir uzaklığa bırakın.
  2. Evinizde kablosuz ağ kullanıyorsanız yatarken mutlaka modemi kapatın.
  3. Evinizdeki modem en az kullandığınız ve yatak odası ile çocuk odasına en uzak olan yere yerleştirin.
  4. Cep telefonlarınızın çalıştığı 90 MHz veya 1800 MHz bandında sürekli sinyal alışverişi olduğu için yatarken lütfen kapatın veya uçak moduna alın.
  5. Cep telefonlarında bulunan 3G/4G ağları da cep telefonu sinyallerine ek olarak 2100 MHz bandında veri alışverişi sağladığı için lütfen uyurken uçak moduna alın.
  6. Ayrıca özellikle erkek ve dişi cinsiyet için dizüstü bilgisayarları diz üzerinde üreme organlarına yakın olarak kablosuz ağa bağlanıp uzun saatler çalışmayın.
Bütün bu verilerle ilgili bilimsel çalışmalarıma göz atmak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.  
10920cookie-checkÇağımızın gerçeği; Elektromanyetik Radyasyon

0 0 votes
Article Rating

Yazar hakkında

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN administrator

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Ana Bilim Dalı ISPARTA.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x