Mor ve Minnak-5

Mor ve Minnak-5

Yanıyor Doktor Bey

Yaban mersini mesane enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları için en şifalı bitkilerden biridir. İçinde bulunan hidrokinon ve arbutin böbrek yetmezliğine ilaç olur. .İdrar yolları enfeksiyonlarıyla mücadelede etkilidir. Yaban mersini de antosiyanin bileşiğini içermesi sebebi ile mesane duvarlarına yapışıp inflamasyon (iltihap) ve yanmaya neden olan, enfeksiyon oluşturan bakterilerin oluşumunu engeller. Yüksek oranda C vitamini de idrar yollarında bakteri oluşumunu engeller.

Ben yemiyeyim kolesterolüm var     

Yüksek lif, antioksidan kapasite ve kötü kolesterolü azaltıcı özelliği ile kalp sağlığını koruyucu özelliktedir. 2012’de 93 bin kadın üzerinde yapılan bir çalışmada haftada 3 veya daha fazla porsiyon yaban mersini ve çilek tüketen kadınlar bu meyveleri ayda 1 veya daha az tüketenlerle karşılaştırıldığında kalp krizi oluşum riski yüzde 32 daha az olarak saptanmıştır.

 Göz sağlığını iyileştirici özelliktedir. Yaban mersini içeriğindeki antioksidan özellikteki karotenoidler ve flavonoidlerin yanı sıra A, C ve E vitamini, selenyum, çinko ve fosfor ile göz sağlığı için gerekli olan tüm öğeleri içerir.

Yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışmada günde 3 ve üzerinde meyve tüketenler günde 1,5 porsiyon ve altında tüketenlerle kıyaslandığında ilerleyen yaşlarda görme kaybı ile sonuçlanan makula(sarı nokta)  dejenerasyonu oluşum riskini yüzde 36 oranında azalttığı saptanmıştır.”

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar yaba nmersini ekstresinin retinayı koruduğunu göstermiştir. Çift kör yöntemiyle ve plasebo kontrollü olarak yapılmış iki küçük çaplı çalışmada deneklerin körlüğe kadar ilerleyebilen ciddi bir rahatsızlık olan retinopati rahatsızlıklarında iyileşme görülmüştür.

Uzm. Dr. Selçuk YAŞAR

13670cookie-checkMor ve Minnak-5

0 0 votes
Article Rating

Yazar hakkında

Uzm. Dr. Selçuk YAŞAR contributor

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x