Ashwagandha ve Alzheimer Hastalığı

ileNurdan YILDIRIM

Ashwagandha ve Alzheimer Hastalığı

 

Hindistan’da Paul Flechsig BeyinAraştırmaları Enstitüsü ve Leipzig Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada; Ashwagandha’nın beyinde asetilkolin reseptör aktivitesini artırır ve kısmen insanlarda etkilerini artırarak kendi algı ve bellek yollarını açtığını keşfetti. Ashwagandha içindeki  flavonoidler ve withanolide sınıfı etken maddelerine değinildi.

Ayrıca Ashwagandha diğer beyin sinir ve sinapsların kaybının önlenmesi yaşlanmanın beyin hasarlı nöronal devrelerin (beyin yolları) tamirinde  önemli birrol oynayabilir.

Diğer araştırmacılar da Ashwagandha insan sinirhücrelerin içinde akson ve dendritler büyümesini uyardığını keşfetmişlerdir.

Ashwagandha sadecebeyin hasarı önlemede değil aynı zamanda hasarın tamir edilemez durumlarında etken maddesi sayesinde Withanolide-A ile olan yeniden nöronal ağları inşa etmek mümkün olmadığı hallerde, nörodejeneratif hastalıkların terapötik tedavisinde önemli bir adaydır.

Ashwagandha ayrıca sakinleştirici ve ruh hali arttırıcı ve aynı zamanda Alzheimer hastalığı veya demans gibi benzer sorunlarda, uyku ve davranış iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir.

14860cookie-checkAshwagandha ve Alzheimer Hastalığı

Yazar hakkında

Nurdan YILDIRIM contributor

  Kimler Neler Demiş?

  Please Login to comment
    Subscribe  
  Bildir
  Daha fazla Alzheimer, Ashwagandha, Bunama, Demans, Kış Kirazı
  Kış Kirazına Devam !!!

  Ashwagandha ve Tip 2 Diyabet  Ashwagandha 2008 yılında yayımlanan ön, hayvan...

  Kış Kirazı ve Bilimsel Araştırmalar

  Ashwagandha Bitkisi üzerinde yapılmış Bilimsel Araştırmalar  Ashwagandha ile ilgili Araştırmalar...

  Kapat