Deneysel Olarak Başarılı Bulunan Bir Tedavi (Covid-19)

ileDoç. Dr. Mustafa SAYGIN

Deneysel Olarak Başarılı Bulunan Bir Tedavi (Covid-19)

Deneysel Olarak Başarı Sağlanan Çalışma

 

Koronavirüsler (CoV’lar) türler arasında sık sık trafiğin yeni hastalık salgınlarına neden olmasını sağlar, en son COVID-19’un etken maddesi olan yeni ortaya çıkan SARS-CoV-2 ‘de bunun en son örneğidir.

Burada, ribonükleozid analog β-D-N4-hidroksisitidinin (NHC, EIDD-1931), SARS-CoV-2, MERS-CoV, SARS-CoV ve ilgili zoonotik grup 2b veya 2c-CoV Bat’a karşı geniş spektrumlu antiviral aktiviteye sahip olduğunu göstermişlerdir ve aynı zamanda nükleosid analog inhibitörü Remdesivire karşı direnç mutasyonları olan bir koronavirüse karşı artan potens vardır.

SARS-CoV veya MERS-CoV ile enfekte olan farelerde, EIDD-2801’in hem profilaktik hem de terapötik uygulaması, oral olarak biyoyararlanabilen bir NHC-ön ilacı (β-D-N4-hidroksisitidin-5′-izopropil esterin), geliştirilmiş akciğer fonksiyonu ve azaltılmış virüs titresi ve vücut ağırlığı kaybı gözlemlenmiştir.

İn vitro ve in vivo azalan MERS-CoV verimleri, CoV’de ölümcül bir mutajenez mekanizmasını destekleyen viral fakat konakçı hücre RNA’sında artmamış geçiş mutasyon sıklığı ile ile ilişkili olduğu gösterilmiş.

NHC / EIDD-2801’in çoklu koronavirüslere ve oral biyoyararlanmaya karşı gücü, SARS-CoV-2’ye ve gelecekteki diğer zoonotik koronavirüslere karşı etkili bir antiviral olarak potansiyel faydasını vurgulamaktadır.

Makalenin orjinal halini indirmek ve okumak için tıklayınız.

24890cookie-checkDeneysel Olarak Başarılı Bulunan Bir Tedavi (Covid-19)

0 0 vote
Article Rating

Yazar hakkında

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN administrator

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Ana Bilim Dalı ISPARTA 2019.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Daha fazla Antiviral Tedavi, Coronavirus (COVID-19)
Temaslı Sağlık Çalışanı Değerlendirme (08.04.2020)

evcut kanıtlar, COVID-19’un insanlar arasında yakın temas ve damlacıklarla bulaştığını...

Sıtma İlaçları ve COVİD-19

Hidroksiklorokin, Klorokin ve COVİD-19 Antimalaryaller hidroksiklorokin (HCQ) ve klorokin (CQ),...

Kapat