Deneysel Olarak Başarılı Bulunan Bir Tedavi (Covid-19)

Deneysel Olarak Başarılı Bulunan Bir Tedavi (Covid-19)

Deneysel Olarak Başarı Sağlanan Çalışma

 

Koronavirüsler (CoV’lar) türler arasında sık sık trafiğin yeni hastalık salgınlarına neden olmasını sağlar, en son COVID-19’un etken maddesi olan yeni ortaya çıkan SARS-CoV-2 ‘de bunun en son örneğidir.

Burada, ribonükleozid analog β-D-N4-hidroksisitidinin (NHC, EIDD-1931), SARS-CoV-2, MERS-CoV, SARS-CoV ve ilgili zoonotik grup 2b veya 2c-CoV Bat’a karşı geniş spektrumlu antiviral aktiviteye sahip olduğunu göstermişlerdir ve aynı zamanda nükleosid analog inhibitörü Remdesivire karşı direnç mutasyonları olan bir koronavirüse karşı artan potens vardır.

SARS-CoV veya MERS-CoV ile enfekte olan farelerde, EIDD-2801’in hem profilaktik hem de terapötik uygulaması, oral olarak biyoyararlanabilen bir NHC-ön ilacı (β-D-N4-hidroksisitidin-5′-izopropil esterin), geliştirilmiş akciğer fonksiyonu ve azaltılmış virüs titresi ve vücut ağırlığı kaybı gözlemlenmiştir.

İn vitro ve in vivo azalan MERS-CoV verimleri, CoV’de ölümcül bir mutajenez mekanizmasını destekleyen viral fakat konakçı hücre RNA’sında artmamış geçiş mutasyon sıklığı ile ile ilişkili olduğu gösterilmiş.

NHC / EIDD-2801’in çoklu koronavirüslere ve oral biyoyararlanmaya karşı gücü, SARS-CoV-2’ye ve gelecekteki diğer zoonotik koronavirüslere karşı etkili bir antiviral olarak potansiyel faydasını vurgulamaktadır.

Makalenin orjinal halini indirmek ve okumak için tıklayınız.

24890cookie-checkDeneysel Olarak Başarılı Bulunan Bir Tedavi (Covid-19)

0 0 votes
Article Rating

Yazar hakkında

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN administrator

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Ana Bilim Dalı ISPARTA.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x