Mor ve Minnak-7

Mor ve Minnak-7

Benim Kemiklerim İri

K vitamini, kemik sağlığımız açısından en önemli vitaminlerin başında gelir. İşte yaban mersini de K vitamini açısından zengin olduğundan düzenli olarak tüketilmesi durumunda kemikleri güçlendirir, korur. Özellikle de kemik erimesi riskinin yüksek olduğu kadınlar ve ileri yaştaki erkeklerin beslenmelerinde yaban mersinini eksik etmemeleri gerekiyor. Kalsiyum ve D vitamininin emilimini iyileştirmek için de kullanılmaktadır.

Benimki Şekersiz Olsun Lütfen     

Yaban mersininin şeker hastalığını önlenmesi ve iyileştirilmesi için etkinliği erken dönemlerden beri takdir görmüştür. Kan şekeri hızla yükselenlerin de yanında yer alıyor, düzenli tüketildiğinde tip 2 diyabeti olanlara olumlu etkilerde bulunuyor.Yapılan araştırmalar yabanmersini özlerinin vücudun C vitamini içermesi nedeni ile  karaciğer sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Yaban mersininin bir başka antioksidan etkisi de böbrek hasarına karşı savunmasıdır. Bilimsel  araştırmalar, yaban mersini özlerinin kreatin, , üre, nitrojen düzeylerini içeren çoklu kritik faktörleri normalleştirmede yardımcı olduğunu göstermiştir.

Uzm. Dr. Selçuk YAŞAR

14480cookie-checkMor ve Minnak-7

0 0 votes
Article Rating

Yazar hakkında

Uzm. Dr. Selçuk YAŞAR contributor

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x