SARS-CoV-2 Tedaviye Dair Yeni Bir çalışma

SARS-CoV-2 Tedaviye Dair Yeni Bir çalışma

Klinik olarak çözünebilir insan ACE2 kullanılarak tasarlanmış insan dokularında SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının inhibisyonu

İsveç’teki Dünyaca Meşhur Karolinska Tıp Enstitüsü ve birçok önemli merkez tarafından yapılan çalışmada; Daha önce, Anjiyotensin dönüştürücü enzim 2’nin (ACE2) SARS-CoV için kritik reseptör olduğuna ve ACE2’nin akciğeri yaralanmalardan koruduğuna ve SARS-CoV enfeksiyonlarına bağlı ciddi akciğer yetmezliği ve ölüm için moleküler bir açıklama sağladığına dair ilk genetik kanıt araştırmacılar tarafından sunulmuştur.

ACE2 artık SARS-CoV-2 enfeksiyonları için bir anahtar reseptör olarak tanımlanmıştır ve bu etkileşimin inhibe edilmesinin COVID19 hastalarının tedavisinde kullanılabileceği önerilmiştir.

Bununla birlikte, insan rekombinant çözünür ACE2’nin (hrsACE2) SARS-CoV-2 büyümesini bloke edip etmediği bilinmemektedir.

Burada klinik derece hrsACE2’nin SARS-CoV-2 iyileşmesini azalttığını göstermişlerdir.

Ayrıca SARS-CoV-2’nin, hrsACE2 tarafından inhibe edilebilecek şekilde tasarlanmış insan kan damarı organoidlerini ve insan böbrek organoidlerini doğrudan enfekte edebileceğini de göstermişlerdir.
Bu veriler, hrsACE2’nin SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının erken aşamalarını önemli ölçüde bloke eder.

Bu da demek oluyor ki tedavinin erken basamaklarında virüsün vücuttaki hücrelere girip yerleşmesine engel olacak reseptörler  üzeriden (hrsACE2) bir tedavi yaklaşımı sunulabileceğini bize göstermektedir.

Makalenin orjinal halini indirmek ve okumak için tıklayınız.

 

 

 

24730cookie-checkSARS-CoV-2 Tedaviye Dair Yeni Bir çalışma

0 0 votes
Article Rating

Yazar hakkında

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN administrator

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Ana Bilim Dalı ISPARTA.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x