Sıtma İlaçları ve COVİD-19

Sıtma İlaçları ve COVİD-19

Hidroksiklorokin, Klorokin ve COVİD-19

Antimalaryaller hidroksiklorokin (HCQ) ve klorokin (CQ), ciddi akut solunum sendromuna (koronavirüs 2 (SARS – CoV-2))   karşı in vitro küçük, zayıf kontrollü veya kontrolsüz klinik çalışmalarda antiviral aktivite göstermiştir.

COVID-19 için HCQ ve CQ kullanımını destekleyen veriler sınırlıdır ve kesin değildir. İlaçlar, koronavirüsler ve influenza da dahil olmak üzere çeşitli virüslere karşı in vitro aktiviteye sahiptir, ancak influenza hastalarında daha önce yapılan randomize çalışmalar negatif olmuştur .

COVID-19’da, Fransa’dan (Annals of Internal Medicine’de başka bir yerde tartışılmıştır) yapılan randomize edilmemiş küçük bir çalışma fayda gösterdi, ancak ciddi metodolojik kusurları vardı ve bir takip çalışması hala bir kontrol grubundan yoksundu. Yine de, hafif ila orta şiddette COVID-19 hastalarında Çin’den yapılan çok küçük, randomize bir başka çalışma iyileşme oranlarında fark bulamadı.

COVID-19’un profilaksisi için HCQ ve CQ’nun yanlış kullanımından kaçınmalıdırlar, çünkü bunu destekleyecek kesinlikle hiçbir veri yoktur.

Makalenin orjinal halini indirmek ve okumak için tıklayınız.

 

24790cookie-checkSıtma İlaçları ve COVİD-19

0 0 votes
Article Rating

Yazar hakkında

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN administrator

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Ana Bilim Dalı ISPARTA.

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] önceki yazımda  COVID-19’un profilaksisi için HCQ ve CQ’nun yanlış kullanımından kaçınmalıdırlar, […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x