Saç Dökülmesi ve Biotin

Saç Dökülmesi ve Biotin

Vitamin B7, Biotin (Vitamin H)

Saç dökülmesine karşı birçok kullandığımız kozmetik üründe Biotin‘e sık rastlarsınız. Acaba bu Biotin nedir ve gerçekten saç dökülmesine faydası kanıtlanmış mıdır? Buyrun birlikte bakalım.

H veya B7 vitamini olarak da bilinen Biotin; vücudun yağları, karbonhidratları ve proteini metabolize etmesine yardımcı olan suda çözünür bir vitamindir. Suda çözünen vitaminler vücutta depolanmadığından günlük alınması gereklidir.

Karboksilaz enzimleri için bir koenzimdir. Bu enzimler şunları içerir: yağ asitlerini sentezlemek veya oluşturmak, amino asitlerin izolösin ve valinin sentezlenmesi, glukoneogenez veya glukoz üretimi.

Vitamin B7  insan hücreleri tarafından sentezlenemez, ancak vücuttaki bakteriler tarafından üretilir ve çok sayıda gıdada bulunur.

Eksikliği saç dökülmesine ve cilt sorunlarına neden olabilir, ancak nadirdir.

Takviyeleri, zarar vermesi muhtemel değildir, ancak saç, cilt ve tırnak sağlığına yardımcı oldukları kanıtlanmış değildir.

Biotin tedavisi bazı tıbbi durumların tedavisine yardımcı olabilir. Bazı insanlar tırnaklarını ve saçlarını güçlendirmek için takviyeler alır, ancak bu kullanımı destekleyen kanıt eksikliği vardır.

Hangi Gıdalar?

Biyotin kaynaklarını ararken gıda ilk tercih edilmelidir. Gıdalardaki biyotin genellikle proteine bağlanır.

Biyotin bakımından zengin yiyecekler şunlardır:

Omlet; pişmiş, bütün yumurtalar iyi bir diyet biyotin kaynağıdır.

Fırıncının mayası

Buğday Kepeği

Sakatat

İstiridyeler

Çiğ yumurtalar, biyotin emilimini engelleyen avidin adlı bir protein içerir. Birkaç ay boyunca günde iki veya daha fazla çiğ yumurta beyazı yemek biyotin eksikliği ile ilişkilendirilmiştir.

Meyve ve sebzeler gibi birçok yiyecek az miktarda biyotin içerir.

Sağlık yararları

B7 Vitamini veya biyotin önemli bir besin maddesidir, ancak eksikliği dengeli bir diyet ile nadirdir.

Biotin birçok sayıda fonksiyonlar için önemlidir.

Sağlıklı bir hamileliği sürdürmek

Hafif biyotin eksikliği genellikle hamilelik sırasında görülür. Fetusta anormal gelişime yol açabilir.

Folik asit takviyesi hem hamilelik öncesi hem de sırasında önerilir. Eksiklik riskini azaltmak için folik aside ek olarak günde en az 30 mcg biyotin sağlayan bir multivitamin kullanımı uygun olabilir.

Tırnak, saç ve cilt

Biotin’in tırnakların gücünü ve dayanıklılığını arttırdığına ve saç ve cilt sağlığını iyileştirdiğine dair bazı kanıtlar vardır.

1989’da yayınlanan bir araştırma, “günde 2.5 mg takviye alan 45 hastanın yüzde 91’inin 5 ay sonra “daha sıkı ve daha sert parmak tırnaklarına” sahip olduğunu gösterdi.

Diğer araştırmacılar, “kırılgan tırnak sendromunun günde 2.5 mg biotin veya günlük 10 mg silikon dozu ile takviye ile azaldığı görülmüştür”

2015 yılında yayınlanan araştırmada, saç dökülmesi olan kadınların, 90 gün boyunca oral deniz protein takviyesi aldıktan sonra saç dökülmesinde bir miktar azalma olduğu bulundu. Ancak, biotin bu ekin sadece bir maddesiydi ve araştırmaya sağlık ve güzellik ürünleri satan bir firma sponsor olmuştur!!!!!!!!!!!

Biotin takviyelerinin tırnakları güçlendirdiği ve sağlıklı saçları destekleyebileceğine dair çok az kanıt vardır.

Sağlıklı bireylerde bu amaçla biyotin takviyelerinin kullanımını desteklemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kan şekeri düşürücü

Birçok çalışma, biyotinin tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri düşürme yeteneğini araştırmıştır. Sonuçlar umut verici olmuştur.

Hayvan çalışmalarında, biotin’in pankreastan insülin salgılanmasını uyardığı ve daha sonra kan şekeri düşürdüğü gösterilmiştir.

2016’da yayınlanan araştırmalar, Biotin’in tip I diyabetli kişilerde glisemik kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Biyotinin kan şekeri üzerindeki etkilerinin doğrulanması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Nöropati kontrolü

Ayrıca, diyabeti olan veya böbrek hastalığı nedeniyle diyaliz geçiren kişilerde sinir hasarını azaltmaya da yardımcı olabilir.

1990 yılında, bilim adamları, 1 ila 2 yıl boyunca yüksek dozda Biotin alan üç hastanın semptomlarda bir iyileşme gördüğünü keşfetti.

Biotin, piruvat karboksilazın aktivitesi için gereklidir. Bu olmadan, yüksek miktarda piruvat ve aspartat ortaya çıkabilir ve bu sinirleri olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak, bunu doğrulamak için daha fazla kanıt gereklidir.

Biotin-duyarlı bazal ganglion hastalığı

Bu nadir görülen, kalıtsal bir hastalıktır. Hareketi kontrol eden sinir sisteminin bir bölümünü etkiler. İstemsiz kas gerginliği, kas sertliği, kas güçsüzlüğü ve diğer sorunlara yol açabilir. Durum tiamin ve biotin ile tedaviye cevap veriyor gibi görünmektedir.

Multipl skleroz tedavisi

Araştırmalar, yüksek doz biyotin tedavisinin, sinir sistemini etkileyen otoimmün bir hastalık olan, kas zayıflığına ve bir dizi başka soruna yol açan multipl sklerozlu (MS) kişilerde semptomları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

2016’da yayınlanan sonuçlar biyotinin güvenli bir terapi olduğunu göstermiştir. Bazı katılımcılarda, günde üç kez alınan yüksek doz Biotin’in, 9 aylık kullanımdan sonra semptomları azalttığı bulunmuştur.

Günlük Gereksinim

Biotin için önerilen günlük doz yoktur, çünkü bu dozu göstermek için yeterli kanıt yoktur.

Bununla birlikte, 19 yaş ve üstü yetişkinler için günde 30 mikrogram (mcg) yeterli miktarda alım yapıldığını göstermektedir.

16480cookie-checkSaç Dökülmesi ve Biotin

0 0 votes
Article Rating

Yazar hakkında

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN administrator

Prof. Dr. Mustafa SAYGIN Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Ana Bilim Dalı ISPARTA.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x