Vahşi Alaska Yaban Mersini

ileDoç. Dr. Mustafa SAYGIN

Vahşi Alaska Yaban Mersini

Bu meyveyi  diğerlerinden ayıran en temel özellik yüksek miktarlardaki antioksidan içeriğidir. Doğada yetişme şartları göz  önünde bulundurulduğunda diğer türlere oranla daha fazla besin değeri içerdiği klinik deneylerle ispatlanmıştır. 10 kata kadar daha fazla antioksidan değeri içermektedir.

Serbest radikaller, hücrelerde doğal veya doğal olmayan hasarlar meydana getirirler. Hücre oksidatif-stres altında diğer bir hücreden elektron alır ve o hücreyi eksiltir. Bu da bir kısır döngü oluşturur. Serbest radikallerin  hücreye verdikleri zararlar, erken yaşlanma, hastalıklar ve hasara uğramış sistemlerdir. Antioksidanlar, ihtiyacı olan moleküle kendi elektronunu vererek kısır döngüyü kırar. Böylece hücreler stresten uzak durarak hastalıklara neden olan hasarlardan korunur. Vahşi Alaska yaban mersini çok güçlü bir antioksidandır. Göz rahatsızlıklarını önleyici ve yavaşlatıcıdır. Kabızlık, bulantı, mide krampları, ülser önleyicidir. İltihaplanmaya karşı etkilidir. Kollajenin (collagen) stabilize edilmesini sağlar. Varis, basur (hemoroid) ‘e karşı iyileştiricidir. Yeni keşfedilen bir özelliği de somon balığı, yumurta, yulaf, barbunya, bezelye ve ay çekirdeği ile beraber zekayı geliştiren 7 besinden biri olduğu yönündedir.
10140cookie-checkVahşi Alaska Yaban Mersini

0 0 vote
Article Rating

Yazar hakkında

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN administrator

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Ana Bilim Dalı ISPARTA 2019.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Daha fazla Antioksidan Besin, Kansere karşı savaş, Serbest radikaller, Vahşi Alaska Yaban Mersini
Yaşam Molekülü; Nitrik Oksit=NO

Nitrik Oksit (NO); bir çok dokuda çeşitli fizyolojik ve hücresel...

Oksidatif Stres

Canlı dokularda sürekli kontrollü bir şekilde serbest oksijen radikalleri üretilir....

Kapat