Egzersiz de Antioksidan mıdır?

ileDoç. Dr. Mustafa SAYGIN

Egzersiz de Antioksidan mıdır?

Egzersiz Antioksidan

Antioksidanların fonksiyonları koruma, durdurma ve tamir olmak üzere üç başlıkta toplanabilir.

Koruma fonksiyonuna sahip olan antioksidanlar, glutatyon peroksidaz (GPx), Süperoksit dismutaz (SOD) ve metallerle (kompleks yapıcı proteinler) radikallerin oluşumunu engellerler.

Durdurma rolü olan antioksidanlar, radikal yakalayıcılar olarak bilinen antioksidanlar tarafından (albümin, ürat ve vitamin C zincir başlamasını önleyerek; ubikinon, vitamin E, flavonoidler ve karotenoidler zincir ilerlemesini durdurarak) tutularak radikal etkinliği durdurulur.

Onarıcı rolü olan antioksidanlar; metabolizma sırasında oluşan radikaller hücreye vermiş oldukları zarar; proteaz, lipaz, transferazlar ve DNA onarıcı enzimler  devreye girerek zarar görmüş hücreyi onarır veya yenilerler.

Egzersiz sırasında oksijen tüketimi artmakta ve oksijen tüketimindeki bu artış serbest radikal üretiminde de artmaya neden olmaktadır.

Egzersiz sırasında oluşan serbest radikaller enzimatik ve nonenzimatik antioksidan savunma mekanizmalarınca nötralize edilir.

Düzenli yapılan egzersizin SOD, GPx gibi antioksidan enzimlerin aktivitelerinde bir artmaya neden olarak oksidatif stresin oluşturmuş olduğu zararlı etkilerini ortadan kaldırabildiği ve egzersize cevaben oluşan faydalı etkilerin oksidatif stres ve artan antioksidan kapasite arasında bir bağlantı olduğu anlamına gelir.

Sağlık açısından düzenli antrenmanların birçok sayıda faydası bulunurken, şiddetli fiziksel egzersizler serbest radikal üretimindeki artıştan dolayı oksidatif hasarı artırabilir.

Kronik egzersizin ise oksidatif stresle ilişkili hastalıklara karşı organizmayı koruduğu ve lipid peroksidasyon aktivitesini, oksidatif protein ve DNA hasarını azalttığı tespit edilmiştir.

Egzersiz ve oksidatif stres arasındaki ilişki egzersizin moduna, yoğunluğuna ve süresine bağlı olarak son derece karmaşıktır.

Bununla birlikte, egzersiz artan oksidatif strese yol açsa da, endojen antioksidan savunmaları güçlendirerek bunu ortadan kaldırmaktadır.

Hadi yapalım ve antioksidan besinlerle de destekleyerek hastalıklara karşı dimdik ayakta duralım.

 

14090cookie-checkEgzersiz de Antioksidan mıdır?

0 0 vote
Article Rating

Yazar hakkında

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN administrator

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Fizyoloji Ana Bilim Dalı ISPARTA 2019.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Daha fazla Antioksidan aktivite, Düzenli egzersiz, Egzersiz, Sağlık
Egzersizle Yaşam Kalitemizi Nasıl Arttırabiliriz?

İskelet kası, egzersiz eğitiminin temel hedefidir. İskelet kasında değişiklikler, dayanıklılık...

Kış Geldi; Kış Kirazına Ne Dersiniz?

Kış Kirazı; Ashwagandha, Latince Withania SOMNIFERA, Fitoterapistler Hint ginsengi olarak adlandırdığı,...

Kapat